Poprvé ve školce

Když vstoupíš do této třídy

ty budeš KAMARÁD

ty budeš OBJEVITEL

ty budeš VÝJIMEČNÝ

ty budeš RESPEKTOVANÝ

ty budeš TEN DŮVOD

… PROČ JSME TU

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a  ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a  hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s „novou autoritou“ – paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

Jak dítěti pomoci?

·      Zůstaňte s dítětem ve třídě. Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním v prvních dnech ve školce. Budete mu oporou a dáte mu pocit bezpečí.

·      Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ

·      Přibalte mu mazlíčka. Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku.

·      Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete –  po obědě, po svačině – ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

·      Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

·      Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

·      Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, vaše dítě školku.

·      Komunikujte s učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

·      Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.

·      Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.

Poprvé v MŠ – co byste nikdy neměli dělat…

·      Buďte důslední a nenechte se obměkčit.Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

·      Nestrašte své dítě školkou – „počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.

·      Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

·      Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.

·      Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Chceme, aby rodiče měli pocit jistoty a klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Mateřská škola je zařízení které doplňuje výchovu v  rodině – je tedy závislá na spolupráci s Vámi – rodiči. Proto s námi komunikujte, sdělujte Vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušenostem pedagogů.